24 kwietnia 2012

{Przepraszam.}

Sibuna!

Przepraszam ale notki nie będzie. Zrobiłam ją już prawie ale  zostało mi jeszcze trochę pracy.  A poza tym będzie jeszcze jutrezejsza notka o Anie. Baardzo was przepraszam ale rodzice nie dają mi skończyć, bo jest już za późno.

No ale za to jutro będą dwie notki - o bradzie i o anie

~Marta

{ Bogowie: Hathor. }

Sibuna <3


Co tam u was? Bo u mnie okropnie!Normalnie koszmar!!! Z Martą w szkole miałyśmy dzisiaj warsztaty z "panowania nad agresją". Ale i tak przez 3 godziny nic nie robiliśmy i rozwiązywaliśmy kłótnie z chłopakami... Naprawdę żałuję, że poszłam dzisiaj do szkoły. Do domu przyszłam cała spocona, bo w sali było gorąco i duszno. Nie ominął mnie też ból głowy.
Ale dosyć już o mnie. Przechodzę do tematu notki. Dzisiaj napiszę o Hathor, a w następnej notce o Peddiem.
Czytajcie <3

Hathor
Bogini nieba, uosobienie Wielkiej Macierzy, a także patronka nekropolii tebańskiej. Pierwotnie stanowiła personifikację pałacu faraona (stąd jej imię; podobnie Izyda była personifikacją tronu) Z czasem stała się bóstwem miłości, radości, uciech, muzyki i tańca, a także opiekunką kobiet. Nosiła przydomki "Oka Horusa", "Złotej Bogini", "Bogini Niebios", "Pani Czerwonej Góry" i "Turkusowej Pani". Grecy identyfikowali ją z Afrodytą, a Rzymianie z Wenus.
Czczona była od najdawniejszych czasów jako niebiańska krowa, jej główna świątynia znajdowała się w Denderze (Ta-Netjer), w Górnym Egipcie, gdzie znajdowała się wyrocznia, która prorokowała ze snów. Stąd jej kult rozprzestrzenił się na cały Egipt. Przedstawiano ją początkowo pod postacią krowy, później jako kobietę z głową krowy i dyskiem słonecznym pomiędzy rogami. W ostatnim okresie jako kobietę z krowimi uszami, rogami i dyskiem słonecznym. Te atrybuty przejęła od niej Izyda.Hathor występowała także jako protektorka żon faraona. Jej atrybutami było: lustro, menat (rytualny naszyjnik) i sistrum. W świątyni Nefertari, w Abu Simbel i w "Księdze Umarłych" Hathor jest opisana jako siedem niebiańskich krów, stąd powstał kult siedmiu Hathot czczonych w Tebach, Heliopolis, Afrodytopolis, na Synaju, w Memfis, Herakleopolis i Keset. W tej postaci bogini decydowała o przeznaczeniu nowo narodzonych dzieci. W Tebach Hathor była czczona jako bogini zmarłych. Na Półwyspie Synajskim przy kopalniach miedzi i turkusu znajduje się świątynia, w której czczono ją jako patronkę kopalń. Kult Hathor wykroczył także poza granice Egiptu, czczono ją w Byblos pod imieniem "Pani Byblos", gdzie miała swoją świątynię. Jej osobowość była przedstawiona w dwóch postaciach: dobrej Hathor i złej Sechmet. Często była utożsamiana z innymi boginiami-matkami, np. Izydą, Nut, czy Tefnut.



To na tyle o Hathor, naprawdę się o niej naszukałam w internecie. I mam ciekawostkę (nie jestem pewna czy prawdziwą) o Hathor:
 - W serialu "Siedem życzeń" zaklęcie Rademenesa to trzykrotnie wypowiadane imię Hathor.


Jak już pisałam na początku notki, w następnym poście napiszę o Peddiem :)


Zapraszam was do wchodzenia na nasze konto na Facebooku: https://www.facebook.com/profile.php?id=100003749035155
Proszę was też o komentowanie naszych postów i wysyłanie maili na adres: sibuna.house.of.anubis.blog@gmail.com :)






~ Julia